Przejdź do głównej zawartości

Owady, które wadzą.

 

17.04.2023 r

Cześć wszystkim!

      Na wykładzie 17 kwietnia dalej pozostaliśmy w temacie wiosny, a konkretniej mówiliśmy o pewnych owadach. Jak wiadomo wraz z wiosną pojawiają się w powietrzu liczne owady. Jednak nie jesteśmy w stanie wszystkich rozpoznać, ponieważ jest ich bardzo wiele, a niektóre widzimy po prostu pierwszy raz. Będąc na wykładzie dowiedziałam się, że istnieją takie owady, jak np. mącznik młynarek, jusznica deszczowa oraz gliniarz naścienny. Pewnie już kiedyś widziałam te owady, ale ich nazwy usłyszałam pierwszy raz. Teraz napisze parę słów o każdym z nich.

https://redro.pl/plakat-owady-latajace-w-powietrzu-i-ant,18585781

        Kim jest mącznik młynarek? Jest to niewielki chrząszcz z rodziny czarnuchowatych, który osiąga maksymalnie do 2,5 cm długości i jest najczęściej czarny lub ciemnobrązowy. Lubi miejsca gdzie jest ciemno, ciepło, wilgotno i mnóstwo rozkładającej się materii organicznej np. pod zbutwiałymi kawałkami kory drzew liściastych. Ten owad jest poważnym szkodnikiem w magazynach produktów zbożowych oraz w naszych domach. Dlaczego? Ponieważ lubi pochłaniać wszelkiego typu produkty zbożowe np. płatki owsiane, otręby, a nawet mąkę. Poza tym odżywia się także szczątkami innych stworzeń lub rozkładającymi się roślinami. Mącznik młynarek ma bardzo dobrze rozwinięte skrzydła i bardzo chętnie lata.

https://fajnyogrod.pl/pielegnacja-roslin/szkodniki/macznik-mlynarek-w-domu-5-sposobow-na-skuteczne-zwalczanie/

      Jusznica deszczowa często nazywana również ,,muchą końską’’ jest jednym z najbardziej uporczywych i denerwujących owadów. Ma ona silny aparat gębowy tnąco – ssący. Lubi atakować ludzi i zwierzęta. Najczęściej lata koło twarzy oraz odkrytych części ciała tylko po to by nas ukąsić. Robi to znienacka, a ukąszenie pozostawia ból i widoczny ślad. Możemy ją spotkać w okolicach zbiorników wodnych, przy krowach i koniach, jak również na leśnych i polnych drogach lub nawet w centrach miast. Grasuje od maja aż do późnej jesieni, ale najczęściej w lipcu i sierpniu. Podsumowując są one aktywne w dni wilgotne i upalne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jusznica_deszczowa

             Czy słyszeliście, ze istnieje taki owad jak gliniarz naścienny? Ja byłam zaskoczona tą nazwą, nigdy wcześniej jej nie słyszałam, więc postanowiłam zainteresować się kim jest ten owad. Gliniarz naścienny pochodzi z rodziny grzebaczowatych oraz swoim wyglądem przypomina osę i szerszenia. Jest duży, ponieważ osiąga nawet 28 mm, ma żółto-czarny kolor oraz odwłok połączonych cienką, żółta rurką z tułowiem. Występuje głównie w środowej, zachodniej oraz południowo - zachodniej Azji, jak również w Mongolii, Kazachstanie oraz Iranie. W Polsce często pojawia się w dużych miastach, w okolicy budynków najczęściej gdy koło bloków przy ścianach oknach lub pod dachem. Dla kogo jest niebezpieczny? Stanowi zagrożenie dla pająków, ponieważ wykorzystując swój jad paraliżuje je, by następnie wykorzystać do wyżywania larw.

https://portal.abczdrowie.pl/gliniarz-nascienny

To tyle o owadach. Do następnego wpisu!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycieczka do Muzeum Przyrody w Olsztynie.

  28.05.2023 r   Witajcie kochani!💜          Wrócę dziś wspomnieniami do pewnego wydarzenia. Na ćwiczeniach z edukacji przyrodniczo – społecznej 20 marca tego roku mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Przyrody w Olsztynie. Znajduje się ono w bardzo pięknym pałacyku na ul. Metalowej 8 w Olsztynie. Pałacyk jest ogrodzony a wokoło znajduje się wiele drzew, co dodaje uroku i tajemniczości temu miejscu. W środku mogłyśmy podziwiać zwierzęta z różnych ekosystemów. Moim zdaniem dużym plusem było to, że każda z nas mogła sama, powoli oglądać eksponaty dlatego, że nie musiałyśmy sztywno trzymać się grupy. Niestety nie można było ich dotykać, ponieważ namoczone/spryskane niebezpiecznymi dla nas chemikaliami. Mogłyśmy również robić zdjęcia zwierzętom, którymi się potem z wam podzielę. W dzisiejszym wpisie postaram się zachęcić was do odwiedzin tego niesamowitego miejsca. Archiwum własne.                  https://czasdzieci.pl/wycieczki/id,151380-muzeum_przyrody_olsztyn.html        Na początek

Bajkowy miód.

  27.05.2023 r Hejka wszystkim!💖       Dziś napiszę o tym, o czym wielu z was pewnie nie miało pojęcia, a więc nie tak dawno na wykładzie mieliśmy okazję się dowiedzieć, że istnieje cos takiego jak niebieski miód🍯💙 Przyznam szczerze, że ta informacja wywołała u mnie ogromne zaskoczenie. Istnieje wiele rodzajów miodów, jednak nigdy wcześniej nic nie słyszałam o niebiskim miodzie. Mimo to   postaram wam się wyjaśnić czym on jest no i dlaczego jest niebieski.    Zacznijmy może od tego, czemu ten miód ma niebieski kolor? Wszystko za sprawą jednego składnika, a mianowicie niebieskiej spiruliny. Jest to banalnie proste. Do 100% miodu wielokwitowego wystarczy dodać niewielka szczyptę tego składnika (około 0,4%). Dzięki takiemu połączeniu miód wygląda niesamowicie, pięknie oraz bajkowo. Na mnie robi ogromne wrażenie, chociaż myślę, że u dzieci wywołało by jeszcze większe. Na pewno spodobałby im się taki miód i pewnie z chęcią by go jadły. Jesteście ciekawi, czy spirulina zmienia jego sm