Przejdź do głównej zawartości

Czy smoki istniały naprawdę?

 

06.03.2023

Witam Was z kolejnym poście!💁

        Czy zastanawialiście się kiedyś czy smoki naprawdę istniały? Skąd się wzięły? Jak wyglądały? A może były po prostu wymysłem naszym przodków?😏Zapewne każdy z nas nie widział nigdy na żywo prawdziwego smoka. Te stworzenia są nam znane jedynie jak różnych bajek, obrazków lub książek dla dzieci. Dlaczego właściwie poruszyłam temat smoków? Szczerze nigdy nie interesowałam się nad tym czy one istniały na naszej planecie, być może były tylko mitycznym wymysłem naszych przodków, jednak na ostatnim wykładzie mogłam dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat smoków.

https://magicznataca.pl/produkt/figurki-smoki-6-szt/

        Są to dosyć tajemnicze, ciekawe zwierzęta ale zarazem wzbudzające niepokój oraz strach, przybierające różne kształty. Osobiście chyba nie chciałabym żeby żyły w czasach współczesnych bo najpewniej bałabym się ich. Mimo tego ze może tak naprawdę nie ma czego się bać? Patrząc na pomnik Smoka Wawelskiego możemy się domyślać że smoki umiały ziać ognieniem. Właśnie to mogłoby być powodem do przerażenia i strachu. Ale jak było naprawdę? Czy smoki w końcu ziały tym ogniem czy nie? Odpowiedź brzmi NIE. Aby mogły ziać musiałby być roślinożerne. Wtedy musiałby wystąpić surowiec w postaci metanu, iskra oraz krzesanie ognia.

                         https://niezwyklamalopolska.pl/czy-smok-wawelski-byl-czlowiekiem/

        Kolejnym dosyć niepokojącym przypuszczeniem jest to czy smoki mając skrzydła mogły by latać? Gdybym jako nauczycielka zapytała o to dzieci pewnie odpowiedziałaby mi że tak. Jeśli popatrzymy na obrazki smoków w Internecie lub różnych książkach widzimy, że posiadały skrzydła, które mogłyby posłużyć im do latania. Tu was pewnie zaskoczę ale smoki nie latały, a widoczne skrzydła były prawdopodobnie nieprzekształconymi kończynami.

                                   https://pixers.pl/plakaty/smok-ze-skrzydlami-33748493

      Na wykładzie zastanawialiśmy się również do jakiej grupy zwierząt smoki należą. Nie było to łatwym zadaniem, ponieważ padały różne odpowiedzi. Jednak doszliśmy do tego, że należą one do kręgowców i gadów.  Na cechy gadzie mogłoby wskazywać to, że wykluwały się one z jaj i również to, że miały skórę pokrytą łuskami.

     Mimo wszystko smoki są intersującymi zwierzętami, o których można się jeszcze wiele dowiedzieć. Być może nie były by takie groźne gdyby dziś przyszło nam z nimi żyć.

 Na tym zakończę swój dzisiejszy wpis, do następnego!👋

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycieczka do Muzeum Przyrody w Olsztynie.

  28.05.2023 r   Witajcie kochani!💜          Wrócę dziś wspomnieniami do pewnego wydarzenia. Na ćwiczeniach z edukacji przyrodniczo – społecznej 20 marca tego roku mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Przyrody w Olsztynie. Znajduje się ono w bardzo pięknym pałacyku na ul. Metalowej 8 w Olsztynie. Pałacyk jest ogrodzony a wokoło znajduje się wiele drzew, co dodaje uroku i tajemniczości temu miejscu. W środku mogłyśmy podziwiać zwierzęta z różnych ekosystemów. Moim zdaniem dużym plusem było to, że każda z nas mogła sama, powoli oglądać eksponaty dlatego, że nie musiałyśmy sztywno trzymać się grupy. Niestety nie można było ich dotykać, ponieważ namoczone/spryskane niebezpiecznymi dla nas chemikaliami. Mogłyśmy również robić zdjęcia zwierzętom, którymi się potem z wam podzielę. W dzisiejszym wpisie postaram się zachęcić was do odwiedzin tego niesamowitego miejsca. Archiwum własne.                  htt...

Bajkowy miód.

  27.05.2023 r Hejka wszystkim!💖       Dziś napiszę o tym, o czym wielu z was pewnie nie miało pojęcia, a więc nie tak dawno na wykładzie mieliśmy okazję się dowiedzieć, że istnieje cos takiego jak niebieski miód🍯💙 Przyznam szczerze, że ta informacja wywołała u mnie ogromne zaskoczenie. Istnieje wiele rodzajów miodów, jednak nigdy wcześniej nic nie słyszałam o niebiskim miodzie. Mimo to   postaram wam się wyjaśnić czym on jest no i dlaczego jest niebieski.    Zacznijmy może od tego, czemu ten miód ma niebieski kolor? Wszystko za sprawą jednego składnika, a mianowicie niebieskiej spiruliny. Jest to banalnie proste. Do 100% miodu wielokwitowego wystarczy dodać niewielka szczyptę tego składnika (około 0,4%). Dzięki takiemu połączeniu miód wygląda niesamowicie, pięknie oraz bajkowo. Na mnie robi ogromne wrażenie, chociaż myślę, że u dzieci wywołało by jeszcze większe. Na pewno spodobałby im się taki miód i pewnie z chęcią by go jadły. Jest...

Kolorowe owady

  20.03.2023 r Hejka wszystkim!👋💖       W dzisiejszym poście dalej zostaję w tematach związanych z wiosną, a mianowicie będę pisać o motylach🦋 Jak wiadomo w przyrodzie wszystko ze wszystkim jest powiązane, więc dziś opowiem wam trochę o rozwoju motyla, przedstawię wam motyla, który mnie zaciekawił oraz napiszę pewne podanie. Jestem ciekawa czy zastanawialiście się co dzieje z motylami zimą? Okazuje się, że podobnie jak inne zwierzęta odlatują do ciepłych krajów. Nigdy się tym nie interesowałam, ale zaskoczyła mnie ta informacja.  https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/motyle         Zacznę od tego jak przebiega rozwój motyla. Napiszę tak jakbym opowiadała o tym dzieciom, więc: Pewnego słonecznego dnia mama motyla złożyła jajeczka na liściu. Po jakimś czasie z jajeczka wykluła się gąsienica. Była ona głodna, więc zaczęła szukać czegoś do jedzenia. Zaczęła objadać się liśćmi i stała gruba. W końcu zmęczyła się tym jed...